Bielkovinová metóda, nazývaná aj proteínová, ketogénna alebo ketodiéta je jednou z najúčinnejších metód používaných pri snahe o redukcií váhy. Hlavným cieľom je úbytok tukov a zachovanie svalovej hmoty. Ľudské telo sa pri nej dostáva do stavu nazývaného ketóza, čo je telu prirodzený stav, ktorý nastáva pri zvýšenej tvorbe ketolátok z rozkladu tukov, ktoré sú v strave spolu so sacharidmi zahrnuté minimálne.

Do ketózy sa organizmus dostáva po dvoch až troch dňoch bielkovinovej diéty. Je to stav, kedy v zníženej miere pociťujeme hlad, dochádza k úbytku podkožného tuku a takisto aj viscerálneho tuku, ktorý obklopuje vnútorné orgány. Telo v podstate spaľuje všetky látky, ktoré nepotrebuje (ako napríklad toxické látky) a preto sa tento stav často označuje aj ako detoxikačný.

Ako názov naznačuje, táto diéta sa špecializuje na jedlá, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Nie vždy je jednoduché si tieto jedlá pripraviť a preto máme možnosť využiť množstvo internetových stránok, ktoré ponúkajú rôzne proteínové doplnky na prípravu napríklad špeciálnych palaciniek, nápojov, polievok, a podobne.

Takisto je dôležité do diéty zaradiť tri základné veci aby účinok tejto diéty bol čo najlepší. Prvá dôležitá vec je pitný režim. Odporúča sa vypiť denne dva až tri litre nesladeného nápoja, zeleného alebo čierneho čaju. Ďalšou významnou súčasťou je dostatok zeleniny, čo je približne tristo až päťsto gramov, najlepšie v surovom prípadne dusenom stave. Poslednou dôležitou zložkou je pravidelnosť a vyváženosť stravy. Pauza medzi jednotlivými bielkovinovými jedlami by mala byť asi tri až štyri hodiny a posledné jedlo by malo byť aspoň dve hodiny pred spaním. Čo sa týka vyváženia, je dôležité aby naša strava zahŕňala približne rovnako slaných aj sladkých jedál.

Táto diéta je veľmi citlivá, preto si treba dávať pozor na to, čo zjeme. Môže sa tak ľahko stať, že po niekoľko týždňovej snahe si náš ketózový stav úplne narušíme jedným nevhodným jedlo, ktoré bolo bohaté na sacharidy alebo tuky. Príkladom takých jedál alebo nápojov sú čipsy, pivo, džúsy, sladkosti, alkohol, atď.