Mýty o zdravej výžive a chudnutí

V poslednej dobe sú internetové stránky zaplavené množstvom informácií o tom, ako sa správne zdravo stravovať a ako jednoducho zhodiť kilá navyše. Niektoré rady už na prvý pohľad pôsobia nedôveryhodne a prisľubujú až príliš nereálne výsledky. V takých prípadoch vieme aj podľa laického rozumu uvážiť, že asi ide o trik a len snahu ľudí nalákať či už na kúpu rôznych výživových doplnkov, alebo na nezmyselné diéty, ktoré v konečnom dôsledku môžu mať až škodlivé účinky na naše zdravie. Čo však v prípade kedy nevieme s istotou povedať či ide o pravdu alebo klamlivé informácie? Najlepšie je overiť si daný zdroj. Takisto zdroje, ktoré odkazujú na určité štúdie, pôsobia dôveryhodnejšie nakoľko si danú štúdiu môžeme ľahko vyhľadať a dané informácie si preveriť.

My sme si pre vás pripravili tie dve najčastejšie mylné informácie, ktoré sa bežne objavujú na internete a človek už môže mať v tom ľahko zmätok.

Prvý mýt, s ktorým ste sa už pravdepodobne stretli je o chudnutí počas pobytu v saune. Mnohým sa nám môže zdať, že v saune strácame váhu nakoľko sa potíme ako pri nejakom náročnom cvičení. Že by jednoduché sedenie v teple mohlo spáliť toľko kalórií ako polhodinový beh? Bohužiaľ, nie je to tak. Pri potení v saune sa z tela vylučuje len nadbytočná voda, ktorú neskôr ľahko doplníme. Sauna má teda veľa zdraviu prospešných účinkov, no chudnutie nie je jednou z nich.

Ďalšia klamlivá informácia, ktorá sa objavila na internete je, že všetky ryby sú plné ortuti a teda nesmierne škodlivé pre ľudský organizmus. Pravda je taká, že síce sa v niektorých rybách ortuť nachádza, ide o minimálne množstvo, ktoré by nám nemalo spôsobiť žiadne ťažkosti. Závisí to aj od veľkosti rýb, kedy pri tých veľkých je väčšia šanca, že budú kontaminované ako tie malé. Takisto to zavisí aj od druhu. Jednoducho stačí občas zmeniť druh ryby, ktorú jeme a konzumovať ich maximálne dva až trikrát za týždeň a všetko bude v poriadku.