Vitamíny sú látky, ktoré sú pre nás veľmi dôležité. Síce ich prijímame v malých množstvách, ich prísun je nevyhnutný. Podieľajú sa na rôznych biochemických reakciách, ktoré sú pre správnu funkciu organizmu potrebné. Podieľajú sa na trávení cukrov, tukov, bielkovín. Až na výnimku-vitamín K, ktorý je nielen v potrave ale aj produkovaný baktériami v hrubom čreve, musíme vitamíny prijímať stravou alebo formou výživových doplnkov dostupných aj na internete. V prípade nedostatku niektorých vitamínov môže dôjsť až k závažným zdravotným problémom. Naopak nadmerný príjem vitamínov je zväčša z tela vylúčený, no takisto sa môže prejaviť ako je to napríklad v prípade vitamínu A, kedy hrozia ťažké otravy organizmu.

Rozlišujeme dve základné skupiny a to vitamíny rozpustné vo vode a vitamíny rozpustné v tukoch.

Medzi vitamíny rozpustné vo vode patrí celá rada vitamínov B, vitamín C a vitamín H. Do skupiny vitamínov B patria tiamín, riboflavín, niacín, kyseliny pantoténová, pyridoxín, kyselina listová a kobalamín. Podieľajú sa hlavne na vývoji, raste, obranyschopnosti, metabolických reakciách a ich nedostatok sa môže prejaviť únavou, bolesti svalov, menšou chuťou do jedla a podráždenosťou. V ťažkých prípadoch môže prejsť do smrteľného ochorenia nervovej sústavy- beri-beri. Vitamín C je zas dôležitý pre stimuláciu tvorby bielych krviniek a pre pevnosť cievnej steny. Vitamín H je významný pre cievny systém a kožu.

Vitamíny rozpustné v tukoch sú vitamíny A, D, E ,K. Vitamín A je veľmi dôležitý pre správnu funkciu epitelov, očnej sietnice, počas tehotenstva a pri kojení. Známy vitamín získavaný z rybieho oleja alebo zo slnka je vitamín D, ktorý je potrebný pre správnu hustotu kostí a zubov, posilňuje imunitný systém. Vitamín E patrí medzi najdôležitejšie antioxidanty v našom tele a podporuje tvorbu červených krviniek. Jeho hlavným zdrojom sú rastlinné oleje, orechy, zelená listová zelenina. Posledným a nesmierne dôležitým je vitamín K, ktorý ma významnú funkciu pri zrážaní krvi.

V prípade, že nemáte dostatočný príjem niektorého z nich, je veľmi jednoduché si ich objednať z internetu.