Nebezpečný výživový doplnok

Výživové doplnky môžu byť skvelými pomocníkmi a mnohí z nás ich už zaradili do svojho stravovacieho režimu. Prinášajú nám mnoho zdravotných benefitov ako je napríklad znížený pocit únavy, zlepšenie metabolizmu, viditeľne zlepšená kvalita pokožky či vlasov, pokles váhy a podobné. O zdravých výživových doplnkoch hovoríme hlavne v prípade užívania vitamínov, minerálov, probiokultúr, ktoré však všetky musíme prijímať v určitom množstve, inak nám môžu taktiež uškodiť. Takže ak chceme s doplnkov vyťažiť čo najviac prospechu, musíme byť opatrný.

Na Slovenskom trhu sa však objavil výživový doplnok, ktorý aj v malom množstve môže mať škodlivé účinky na ľudské telo. Ide o jadrá marhúľ, ktoré sú nebezpečne pre svoj vysoký obsah kyanovodíka. Ten sa podieľa na pozastavení bunkovej respirácie tým, že sa naviaže na železo obsiahnuté v enzýme nachádzajúcom sa v mitochondriách. To spôsobí blokádu dýchacieho reťazca, vďaka ktorému bunky získavajú energiu a dochádza k zvýšenej tvorbe kyseliny mliečnej, čo vedie k stavu nazývanému metabolická acidoza. Tento stav je pre naše telo veľmi nebezpečný a dochádza tak k rozvoju rôznych kompenzačných mechanizmom, ktorými sa naše telo snaží opäť nastoliť rovnováhu. V prípade vysokej intoxikácie si náš organizmus s tým nevie bez lekárskej pomoci poradiť a hrozí náhla smrť.

Slováci boli o nebezpečnom výživovom doplnku hneď po zistení informovaní. Daný doplnok pochádzal z Uzbekistanu. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej Republiky odporúča daný výrobok radšej nekupovať a prípadný zakúpený doplnok vrátiť do predajne, z ktorej bol zakúpený.

Výrobok sa môže predávať aj pod iným označením, tak ak ste v nedávnej dobe kupovali výživové doplnky, uistite sa, že práve ten váš nie je jedným z tých nebezpečných.

Pravdepodobne je lepšie s podobnými novinkami neexperimentovať a radšej sa spoľahnúť na overenú klasiku s množstvom recenzií hlavne na internetových stránkach, ktoré síce nebudú ponúkať zázraky, no aspoň budeme vedieť, že sme v bezpečí. Prípadné poradenie sa s odborníkom na zdravú výživu alebo s doktorom venujúcim sa výžive nikdy nebude na škodu.

Leave a Reply