Nový trend v stravovaní!

Určite ste už prišli do kontaktu s niekým, kto vám oznámil, že je vegán. . Ide v podstate o spôsob života, ktorý sa stavia proti akémukoľvek zneužívaniu a krutosti ku zvieratám. Zahŕňa nie len spôsob stravovania sa ale aj používanie kozmetiky, ktorá nebola testovaná na zvieratách, nosenie oblečenia, pri výrobe ktorého nebolo ublížené žiadnemu zvieraťu a mnoho ďalšieho.

Keď sa zameriame hlavne na stravu, mnohí si často myslia, že tento typ stravovanie nie je vhodný pre človeka. Vrámci stravy odmietajú všetky zvieracie produkty ako sú vajíčka, mliečne výrobky, mäsové výrobky, ryby a jednoducho všetko, čoho produkcia by mohla zvieratám priniesť utrpenie.

Pokiaľ je strava vegánov dostatočne vyvážená a dokážu si pozorne zistiť aké živiny si odmietnutím živočíšnych výrobkov odopierajú a následne ich vedia dostatočne nahradiť v rastlinnej podobe, problém by nastať nemal. Avšak ak sa niekto bezhlavo pustí do takejto diéty, časom môže dôjsť k deficitu určitých pre telo významných látok, čo môže viesť až k zdravotným problémom. Preto je vždy lepšie poradiť sa s odborníkom vrámci výživového poradenstva alebo s lekárom.

Najčastejšie sú ľudia s týmto typov stravy ohrozený nedostatkom vitamínu B12, ktorý sa nachádza hlavne v mäse, rybách, vajciach a mlieku. Tento vitamín je dôležitý pre tvorbu červených krviniek a pri jeho nedostatku môže dôjsť k ochoreniu nazývanom perniciózna anémia. Ďalej je dôležitý pre nervovú sústavu, syntézu nukleových kyselín, pre rast detí a podobne. Jeho deficit je možné riešiť aj vhodnými výživovými doplnkami.

V mäse a mliečnych výrobkoch sa nachádza takisto množstvo zinku a vápniku, ktoré si však dokážu nahradiť zaradením napríklad brokolice, kapusty alebo tofu do svojej stravy.

Takisto môže dôjsť k nedostatku železa, ktoré sa síce nachádza aj v rastlinnej strave, nie však v takej dobre stráviteľnej podobe ako je to v prípade mäsa. Opäť sa môžeme teda obrátiť na vhodné výživové doplnky s obsahom železa. Alebo zvýšime príjem ovocia a zeleniny, čím sa zlepší vstrebávanie železa do tela.