Výživové poradenstvo je spôsob akým sa môžeme dozvedieť či naša strava je dostatočne vyvážená, či obsahuje všetko to, čo má a ako môžeme správnou stravou zlepšiť svoj výkon, lepšie sa cítiť, ako schudnúť alebo sa jednoducho udržiavať v kondícií a zlepšiť si tak kvalitu života.

Zdravá strava je základom zdravého života. Tak znie heslo väčšiny výživových poradcov, ktorí vedia ako dokáže zmena stravy ovplyvniť zdravie človeka. Samozrejme existuje množstvo dobre dostupných zdrojov, ktoré sú preplnené rôznymi radami a tipmi ako sa zdravo stravovať. Avšak každý človek je jedinečný a každý na zmeny a danú stravu môže reagovať inak. Preto je efektívnejšie vyhľadať odborníka, či už osobne alebo prostredníctvom rôznych internetových poradní, ktorý nám nastaví stravu vhodnú presne pre nás. Ak tomu venujeme dostatok času, môžeme nájsť výborných odborníkov, ktorí ľahko zistia na akú stravu by sme sa mali zamerať, čo z jedálnička radšej vynechať a čo naopak doplniť.

Najčastejšie sa na výživových poradcov obracajú ľudia trpiaci neustálou únavou, ktorá môže vznikať pri vysokom príjme jednoduchých cukrov, čo môže viesť až k cukrovke, ktorá je v dnešnej dobe veľmi častá. Ďalej sú to ľudia s tráviacimi ťažkosťami pri nedostatočnom príjme vlákniny, kedy dochádza k pocitu plynatosi, vzniku vredov alebo aj nedostatočnému vstrebávaniu živín. Alebo pri oslabenom imunitnom systéme, kedy človeka trápi častá chorobnosť. Často si však neuvedomujeme ako málo stačí k tomu, aby sme žili zdravší život. Mnohých ani nenapadne, že hlavným zdrojom ich ťažkostí by mohla byť nevhodná strava. Napríklad také ochorenia ako reumatická artritída alebo dna, kedy dochádza ku zníženej a často bolestivej pohyblivosti v klboch. Jednoduché zaradenie strukovín, špargle a brokolici, môže výrazne zmierniť ich príznaky a celkový priebeh.

Taktiež nie len na riešenie zdravotných ťažkostí ale aj ich prevenciu je výživové poradenstvo veľmi vhodné. Môžeme si tak ušetriť už samotný začiatok niektorých ochorení, tak prečo sa niečomu nevyhnúť, keď je to tak jednoduché?