Probiotiká a ich význam

V dnešnej dobe sú už pomerne známe a ľuďmi často využívané. Probiotiká, malé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v našom tráviacom trakte a sú nesmierne dôležité pre správnu funkciu organizmu.

Ich výskyt podporuje hlavne dostatočný obsah vlákniny v našej strave, ktorú získame z celozrnných výrobkov, zeleniny, ovsených vločiek. Naopak ich výskyt znižuje príjem nezdravých jedál alebo nadmerná hygiena, ktorá nás na jednej strane dokáže zbaviť rôznych škodlivých mikroorganizmov. Na druhej strane nás môže však zbaviť aj našich vlastných, zdraviu prospešných probiotík.

Ich hlavnou úlohou je podpora trávenia, posilnenie imunitného systému nie len preventívne ale aj napríklad v prípade ochorenia. Ďalej slúžia ako ochrana slizníc.

Najlepšie je prijímať probiotiká zo stravy. Kde ich nájdeme? Obsiahnuté sú hlavne v mliečnych výrobkoch ako sú jogurty, bryndza, a pod. Pokiaľ sa stravujeme zdravo, o probiotiká by v našom tele nemala byť núdza. Niektoré stavy si však vyžadujú zvýšenie príjmu probiotík či už stravou alebo formou výživových doplnkov. Takými stavmi sú napríklad dlhodobé užívanie antibiotík a iných liekov, stres, tráviace ťažkosti ako zápcha alebo hnačka, atď.

Existuje veľké množstvo druhov mikroorganizmov a v prípade potreby, je nutné vedieť, ktorý typ probiotík je vhodný práve pre nás. O tom je najlepšie poradiť sa z lekárom a na základe jeho odporúčania, si zohnať dané doplnky.

Takisto je veľmi dôležitý spôsob skladovania. Dajte si pozor na to, či náhodou nemajú byť uskladnené v chlade alebo na tmavom mieste. Ide predsa o živé organizmy, ktoré na to aby prežili, potrebujú vhodné podmienky. Pri nesprávnom zaobchádzaní by tak ľahko mohlo dôjsť k ich znehodnoteniu a požadovaný účinok by sa tak nikdy nedostavil.

Taktiež je dôležitý aj čas, kedy sa rozhodneme dané probiotiká užiť. Najviac sa odporúča ich užitie pri jedle. V prípade, že užívame aj antibiotiká, boli by vhodné dodržiavať medzi ich užitím určitý odstup. Odporúčané je dať si odstup minimálne dve hodiny.