S diétami opatrne!

Mnohé diéty sa zameriavajú na to, aby z nášho organizmu odstránili rôzne škodlivé látky, ktoré sa nám tam nevhodnou stravou za určitý čas nazbierali. Medzi najznámejšie patrí takzvaný detox. Už samotný názov pozostáva z hlavného cieľa tejto diéty a to de- zbavenie sa a tox- toxických látok.

Návodov, ktorými by sme sa mohli riadiť je na internete naozaj veľa a preto by sme im, pred tým než nejakú vyskúšame, mali venovať dostatok pozornosti, prípadne sa s niekým skúsenejším poradiť. V inom prípade, pri nevhodne zvolenom stravovaní, by sme mohli nášmu organizmu uškodiť. Je predsa rozdiel medzi očistnou diétou a neznesiteľnou hladovkou.

Strava počas detoxu by mala pozostávať hlavne z ovocných a zeleninových štiav. Slúži to v podstate na to aby sme na pár dní uľahčili prácu nášmu tráviacemu systému a on sa tak mohol pustiť do zbavovania nepotrebných látok. Doba potrebná na takúto očistu je však individuálna. Maximálny odporúčaný počet dní sa udáva päť.

Odborníci upozorňujú hlavne na dodržiavanie dostatočného príjmu tekutín aby nedošlo k dehydratácií, a v prípade nevolnosti, bolesti brucha alebo hlavy, by sme mali radšej zvážiť ukončenie diéty. Taktiež by sme mali byť opatrný s akýmkoľvek pohybom. V tomto období je totiž naše telo oslabené a nadmerná aktivita, na ktorú nemá dostatočnú energiu, by mohla mať zlé následky. Za vhodné sa považuje používanie sauny, ktoré sa taktiež odporúča ak sa snažíme naše telo zbaviť škodlivých látok. Môže sa však stať, že pocítime nepríjemné vedľajšie učinky ako napríklad už spomínané bolesti hlavy ale žiadne závažné zdravotné riziko nám nehrozí.

Väčšina odborníkov sa však zhodla, že sú stále viac za to, aby ľudia dbali na zdravú vyváženú stravu ako potom podstupovať takéto radikálnejšie diéty, ktoré nemusia každému prospieť, hlavne ak zvoli nevhodný typ diéty. Stačí sa vyvarovať jedlám, ktoré môžu byť potenciálnym zdrojom škodlivín ako sú napríklad sladkosti, údeniny, polotovary a podobne. A prípadné nedostatky v strave môžeme doplniť vhodnými výživovými doplnkami dostupnými na internete.