Stačí jeden banán za deň a budete zdravší!

Banány patria medzi tropické ovocie, ktoré je k nám dovážané z krajín ako Ekvádor, Kostarika alebo Filipíny. Ich chuť, vôňa a konzistencia sú často ovplyvnené podmienkami pri akých dozrievajú. Napríklad banány dovážané do našich krajín dozrievajú počas dopravy a preto aby sa zabezpečilo čo najlepšie dozrievanie, musia byť skladované vo vhodných podmienkach. Inak by mohlo dôjsť k ich znehodnoteniu.

Asi najznámejšou vlastnosťou banánov je ich vysoký obsah draslíka. Ten sa podieľa na udržiavaní stálej hladiny vody v tele. V nervovom systéme hrá významnú úlohu pre prevode vzruchov medzi neurónmi. Svalové vlákna ho využívajú na svalové kontrakcie, čím umožňuje pohyb a v srdci tak napomáha udržiavať stály krvný tlak, pri ktorého poruchách sa niekedy využíva voľba výživových doplnkov s obsahom draslíka a tým dôjde k náprave.

Čo okrem draslíka ešte v banánoch nájdeme? Podobne ako aj iné druhy ovocia, tak aj banány obsahujú vitamín C, ktorý slúži na posilnenie nášho imunitného systému a uľahčuje vstrebávanie niektorých látok z potravy. Takisto sú zdrojom mangánu, ktorý využijeme pri stavbe kostí a iných metabolických reakciách. Medzi ďalšie významné látky, ktoré môžeme v banánoch nájsť patria železo, vápnik, fosfor, horčík, kyselina listová, cholín a iné.

Vďaka vysokému obsahu draslíka sú vhodné aj pre športovcov, u ktorých bránia vzniku svalových kŕčov.

Najlepší je príjem živín z banánov hneď ráno, kedy nám dodajú potrebnú energiu na celý deň.

Banánov sa nemusíte báť ani ak držíte nejakú prísnu diétu, pretože majú nízky obsah kalórií, obsahujú vlákniny a významný je aj obsah škrobu, ktorý síce naše telo nevie spracovať ale aspoň nás na čas zasýti.

Obsah vyššie spomenutého horčíka sa pokladá za veľmi dôležitý, nakoľko súvisí so zlepšovaním nálady a jeho nedostatok sa môže prejaviť podráždenosťou, úzkosťou až depresiami.

Taktiež sú banány, napriek svojej výrazne sladkej chuti, vhodné pre diabetikov a to práve preto, že pomáhajú znižovať hladinu glukózy v krvi.

Ak banány práve nie sú vo vašom okolí dostupné, vyskúšajte niektoré ich zložky jednoducho nahradiť výživovými doplnkami!