Určite ste sa už stretli s mnohými internetovými stránkami, ktoré ponúkajú výživové doplnky. Čo si pod nimi môžeme vlastne predstaviť? Ide o látky, ktoré majú výživový alebo ochranný účinok pre ľudský organizmus. Zväčša sú to koncentrované množstvá vitamínov, minerálnych alebo iných látok.

Odporúčajú sa užívať len v určitých stanovených dávkach, podobne ako je to v prípade liekov. Preto nie je vhodné ich užívať ako cukríky a mali by ste sa poriadne zamyslieť, či ich naozaj potrebujete. V niektorých prípadoch je možné sa danými doplnkami až predávkovať, ako napríklad pri doplnkoch s vitamínmi rozpustnými v tukoch ,ktoré sa môžu v tele ukladať a pri príliš vysokom množstve môžu pôsobiť toxicky a mať závažne následky. Taktiež napríklad pri nadmernom príjme vitamínu B6 môže dôjsť k blokovaniu vstrebávania iných pre naše telo dôležitých látok. Preto je vždy lepšie poradiť sa s odborníkom, hlavne v prípade ak užívate aj iné lieky a mohlo by tak dôjsť k ovplyvneniu ich účinku.

Hlavné dôvody užívania výživových doplnkov sú napríklad chudobná jednotvárna strava, diéta, kedy vynechávame prísun určitých živín, ktoré môžu obsahovať potrebné látky, ktoré nám potom chýbajú. Ďalej je to napríklad v prípade tráviacich problémov, kedy náš organizmus nie je schopný prijímanú stravu dostatočne spracovať a potrebné látky tak vstrebať. Najčastejšie ide o ochorenia čriev. Ďalším faktorom môže byť vek, kedy dochádza k poklesu metabolizmu a potrebné živiny sa z potravy horšie vstrebávajú. Alebo môžu byť výživové doplnky vhodné pri chronických ochoreniach, kedy niektorým jedincom môžu pomôcť zlepšiť alebo aspoň spomaliť priebeh ochorenia.

Už z názvu je však jasné, že ide len o doplnky stravy a nie o plnohodnotnú náhradu bežnej stravy. Treba si taktiež dávať pozor aby nešlo o podvodné výrobky, ktoré v konečnom dôsledku nespĺňajú žiadny z prisľúbených účinkov a ide teda čisto len o biznis a nalákanie ľudí.

Ak ste však uistili, že dané výživové doplnky vám prospejú a sú kvalitne vyrobené, stačí si prezrieť pár internetových stránok a zachviľu ich máte doma.