Výživových doplnkov sa v dnešnej dobe nachádza na trhu obrovské množstvo, a preto môže byť občas ťažké vybrať si ten správny. Každý môže obsahovať rôzne látky, ktoré sa môžu v doplnku nachádzať samostatne alebo v kombinácií s ďalšími účinnými látkami. Dostaneme ich kúpiť či už prostredníctvom internetových stránok alebo v hypermarketoch, drogériách, obchodoch so zdravou výživou, športových obchodoch alebo aj v lekárni. Jednoducho sú ľahko dostupné každému, kto ich potrebuje.

Ktoré doplnky by sme mali najviac vyhľadávať? Najčastejšie by to mali byť látky, u ktorých môže najpravdepodobnejšie dôjsť k nedostatku.

Medzi také patrí napríklad rybí tuk, ktorý je najvhodnejší v tekutej podobe. Ide o čistený olej získaný z rýb alebo planktóna. Ak by si chceli ušetriť, no mať rovnako kvalitný produkt, zháňajte si namiesto toboliek s rybím olejom, tekutý rybí olej, ktorý je asi desať násobne lacnejší. Jeho hlavný zdraviu prospešný účinok je ukrytý v podobe omega-3 kyselín, ktoré slúžia ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení. Dôležité je však striktné dodržiavanie dávkovania, aby nedošlo k otrave.

Ďalším vhodným doplnkom môže byť selén, ktorý slúži ako významný antioxidant a napomáha tak telu zbavovať sa voľných radikálov, ktoré sú pre nás škodlivé. Takisto sa používa ako prevencia proti rakovine, pri zápaloch a problémoch s klbmi a taktiež na posilnenie imunitného systému. Jeho nedostatok sa môže prejaviť úzkosťou, častou únavou, podráždenosťou až depresiami. Preto je jeho dostatočné množstvo v organizme veľmi dôležité.

Medzi ďalšie zdraviu prospešné výživové doplnky patria tie s obsahom vitamínu C, zinku, rôzne minerály, ostatné vitamíny, enzýmy a probiotické kultúry na obnovu črevnej flóry a tak zlepšenie trávenia a vstrebávania živín z prijatej potravy. Ostatné nespomenuté výživové doplnky nemajú pre náš organizmus až taký veľký význam ako predajcovia zvyčajne sľubujú.

Čo by výživové doplnky nemali obsahovať? Pozor by sme si mali dávať na látky ako sójové bielkoviny, niektoré sacharidy a cukry, lacné rastlinné oleje. Tieto látky by mohli nášmu zdraviu skôr uškodiť ako prospieť.